KERYGMAT Dobra nowina: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne J 3, 16 . Św. Jan Paweł II o ewangelizacji m.in. przez internet: W tym okresie ... , który wzywa nas, byśmy karmili się obficie Słowem Bożym, pragnę przypomnieć, że można karmić swego ducha także za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Wdzięczny jestem tym, którzy zajmują się tym nowymi formami ewangelizacji, wykorzystując do tego media . .
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

RSS
poniedziałek, 09 listopada 2015
Świętych obcowanie
W domu zakonnym księży marianów w Sulejówku powstała książeczka na temat świętych obcowania zatytułowana "Wspólnota żywych i umarłych".Została wydana przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
22:13, adam555
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 września 2015
Komunikacja i Miłosierdizie
Wybrany przez Papieża temat przyszłorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu nawiązuje do ogłoszonego przez niego Roku Miłosierdzia. Brzmi on: „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”.

Dzień ten, którego ustanowienie zostało zaproponowane wszystkim diecezjom świata przez Sobór Watykański II, w nadchodzącym Roku Świętym będzie obchodzony już po raz 50. z kolei. W większości krajów przypada on w niedzielę poprzedzającą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli w roku 2016 – 8 maja, natomiast w Polsce w trzecią niedzielę września (w przyszłym roku 18 września).

Dzień ten ma zatem przyczynić się do szerzenia kultury spotkania. W opublikowanym dziś przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu komentarzu czytamy, że „temat ten wskazuje, iż dobra komunikacja może otworzyć przestrzeń dialogu, wzajemnego zrozumienia i pojednania, pozwalając w ten sposób na owocne spotkania między ludźmi. Obecnie nasza uwaga skupia się często na polaryzacji i osądach występujących w licznych sieciach społecznościowych. W tej sytuacji temat ten ma na celu skoncentrowanie się na mocy słowa i gestów, by przezwyciężać nieporozumienia, uzdrawiać pamięć, budować pokój i zgodę. Papież Franciszek pomaga nam odkryć, że w sercu komunikacji znajduje się przede wszystkim wymiar ludzki. Chodzi o komunikację, która nie jest tylko nową technologią, ale głęboką relacją międzyludzką” – podkreśla watykańska dykasteria ds. mediów.

W komentarzu do tematu „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie” przytoczono też słowa Ojca Świętego z bulli Misericordiae Vultus: „Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotknąć serce i umysł każdego człowieka. Język Kościoła i jego gesty powinny przekazywać miłosierdzie tak, aby wejść w głębię serca ludzi i sprowokować ich do odnalezienia drogi powrotu do Ojca” – pisał Franciszek w dokumencie, którym ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Specjalne orędzie na przyszłoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Papież ogłosi, jak zwykle, w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego. Przypada ono 24 stycznia. Natomiast sam temat Dnia Środków Przekazu podano tradycyjnie w dzisiejsze święto Archaniołów Michała, Rafaela i Gabriela. Tego ostatniego Pius XII ogłosił w 1951 r. patronem telekomunikacji, czyli telegrafu, telefonu, radia i telewizji. ak/ rv
17:40, adam555
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Czechy:przedstawiciele episkopatów o mediach społecznościowych
Kościół i media społecznościowe, wewnętrzna eklezjalna sieć informacyjna, a także nowa papieska encyklika i zbliżający się Rok Miłosierdzia to tylko niektóre z tematów podjętych przez sekretarzy generalnych i rzeczników europejskich episkopatów. Spotkania takie odbywają się co roku w różnych miejscach naszego kontynentu i podejmują kwestie związane z polityką medialną Kościoła oraz aktualnymi wyzwaniami komunikacyjnymi w erze cyfrowej. Tym razem seminarium to zostało zorganizowane w stolicy Czech. Episkopat Polski reprezentowali jego sekretarz generalny bp Artur Miziński i niedawno wybrany rzecznik ks.Paweł Rytel-Andrianik.

W odniesieniu do mediów społecznościowych (Facebook, Twitter) na praskim spotkaniu podkreślono, że ich obecność stawia przed Kościołem wciąż nowe wyzwania i wymusza inny niż tradycyjny sposób komunikowania społecznego. Stąd ważne wydaje się odpowiednie przygotowanie osób zajmujących się w instytucjach kościelnych interaktywną komunikacją, zwłaszcza gdy chodzi o kontakt z ludźmi młodymi. Analizowano także pracę istniejących przy episkopatach biur odpowiedzialnych za komunikację oraz ich współpracę z tego typu instytucjami na poziomie diecezjalnym.

Przedstawiciele europejskich episkopatów, poza kwestiami technicznymi, zajęli się także ważnymi dla Kościoła, aktualnymi wydarzeniami. Mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Coroczne spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy oraz rzeczników tychże episkopatów miało na celu podzielenie się doświadczeniami Kościoła katolickiego na Starym Kontynencie oraz zaplanowanie wspólnych działań, jak również wzajemne poznanie się. Główne tematy obrad były związane z inicjatywami wytyczonymi przez Papieża Franciszka na najbliższy rok. Wspólnie zastanawiano się w jaki sposób konferencje episkopatów Europy mogą zaangażować się w efektywną odpowiedź na najnowszą encyklikę Ojca Świętego oraz jakie można podjąć wspólne inicjatywy z tym związane. Ponadto rozważano kwestię Roku Miłosierdzia, a szczególnie zastanawiano się jak można realizować jego przesłanie na „kontynencie dygitalnym”, czyli internetowym. Co do Światowych Dni Młodzieży widać było bardzo wielkie zainteresowanie wszystkich obecnych na tym spotkaniu” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Rytel-Andrianik.

lg/rv
22:25, adam555
Link Dodaj komentarz »
Jubileusz 50-lecia śmierci "św. Franciszka z Marymontu"
Święty Franciszek, apostoł Marymontu, "gorączka pełen projektów" - tak mówiono o ks. Zygmuncie Trószyńskim, pierwszym proboszczu parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie. Pół wieku po śmierci pozostał w pamięci jako kapłan, troszczący się o najuboższych, kapelan AK, ksiądz, ratujący żydowskie dzieci, więzień stalinowskich kazamatów. 21 czerwca o godz. 18 w kościele przy ul. Gdańskiej 6 została odprawiona uroczysta Msza św. w 50. rocznicę śmierci ks. Zygmunta Trószyńskiego.

Obecny proboszcz marymonckiej parafii ks. Marcin Jurak MIC mówi w rozmowie z KAI, że był zaskoczony, gdy po ogłoszeniu o Mszy św. z okazji 50-lecia śmierci ks. Trószyńskiego zgłosiły się osoby, które go pamiętają lub były przez niego chrzczone, co poczytują sobie za zaszczyt. Zgłosił się też były współwięzień, który siedział w jednej celi z proboszczem marymonckiej parafii. Ks. Trószyński całe życie był związany z Marymontem, Bielanami i okolicznymi miejscowościami, które dopiero po wojnie przyłączono administracyjnie do Warszawy. Był synem wójta gminy Marymont-Ruda, Mikołaja Trószyńskiego i jego trzeciej żony, Marii z Richterów. Przyszedł na świat 4 grudnia 1887 r. W sumie w rodzinie wychowywało się ośmioro dzieci, a starsze rodzeństwo, po śmierci rodziców (Zygmunt miał pół roku, gdy zmarła mu matka i 17, gdy stracił ojca), zatroszczyło się o jego wykształcenie. Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły Zrzeszenia Kupców Warszawskich studiował na Wydziale Przyrodniczym UJ, po czym kontynuował studia na Uniwersytecie we Fryburgu. Pod wpływem ks. Władysława Korniłowicza zaczął studiować teologię i odkrył powołanie kapłańskie. Wrócił do Warszawy w 1910 r., wstąpił do seminarium, trzy lata później przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Kazimierza Ruszkiewicza.

W 1915, dzięki o. Leonowi Kulwieciowi poznał Zgromadzenie Marianów, które od kilku lat, po kasacie carskiej, odnawiał bł. ks. Jerzy Matulewicz, późniejszy biskup wileński. Praca w parafii, opieka nad ubogim ludem, modlitwa za zmarłych - charyzmat Zgromadzenia, które w II połowie XVII w. założył bł. o. Stanisław Papczyński - pociągnął młodego księdza. Po odbyciu nowicjatu pracował w kilku placówkach, w tym w USA, ostatecznie wrócił na Marymont, gdzie był rektorem, a później proboszczem, dysponującym niewielką kaplicą, rozbudowaną w późniejszych latach. Jego współpracownikiem był bł. ks. Michał Sopoćko, w przyszłości spowiednik św. Faustyny Kowalskiej. Prawdopodobnie tym kontaktom kościół zawdzięcza jeden z najstarszych obrazów Pana Jezusa Miłosiernego, który zawisł w jego wnętrzu w czasie okupacji niemieckiej. Dobroczynność stała się prawdziwym żywiołem proboszcza kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Gdy obejmował funkcję rektora kaplicy "na Górce" dzielnica liczyła zaledwie 9 tys. mieszkańców. Byli to ludzie ubodzy, zaniedbani, zubożali z powodu wojny. Organizowanie dla nich jadłodajni i przedszkoli, dożywianie dzieci, były priorytetem ks. Trószyńskiego. W 1928 r. powołał parafialne koło Caritas. Parafianie zapamiętali jego wysoką, wychudzoną sylwetkę, przetartą sutannę, dziurawe nieraz buty (lepsze zawsze rozdawał i wracał do pary znoszonego obuwia), gdyż rozdawał biednym wszystko, co posiadał. Wiedział, że ubóstwo duchownego jest najlepszym sposobem ewangelizacji.
21:56, adam555
Link Dodaj komentarz »
Facebook
"Facebook - nowy fenomen społeczny".Taki jest tytuł artykułu na temat miedzynarodowego projektu badawczego LAB A&A autorstwa dr Agaty Błachnio i Anety Przepiórka z Instytutu Psychologii KUL zamieszczonego w "Przeglądzie uniwersyteckim" z marca-kwietnia 2015 r.
21:32, adam555
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 maja 2015
Pariarchat moskiewski na portalu społecznościowym
Prawosławny patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl otworzył swój profil na najpopularniejszym w tym kraju portalu społecznościowym VKontakte. Pierwszy wpis pojawił się 24 maja, w Dniu Literatury i Kultury Słowiańskiej, upamiętniającym świętych Cyryla i Metodego, twórców alfabetu, zwanego cyrylicą. Polubiło go już niemal 58 tys. internautów.

Szef Synodalnego Wydziału Informacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Władimir Legojda powiedział, że profil został założony, by dotrzeć do wiernych obecnych na portalu Vkontakte, o których Kościół nie może zapominać. Porównał tę inicjatywę do działalności misyjnej i wyraził przekonanie, że święci Cyryl i Metody by ją zaaprobowali. Profil będzie prowadzony przez wspomniany Wydział Informacji, natomiast najbardziej znaczące pytania i komentarze będą przekazywane patriarsze.

W maju 2012 r. Cyryl otworzył też swój oficjalny profil na Facebooku (PatriarhKirill), który jak dotychczas polubiło nieco ponad 14 tys. internautów.

pb (KAI/themoscowtimes.com) / Moskwa
23:32, adam555
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 maja 2015
Parafia odbudowana
21-23 maja będziemy gościć ks. Michaela White’a – proboszcza parafii Narodzenia NMP w Timonium (USA) oraz jego bliskiego współpracownika p. Briana Crooka. W ciągu kilku lat zaniedbaną parafię przekształcili w tętniący życiem religijnym ośrodek oddziałujący na inne parafie. W jaki sposób to się stało? – swoim doświadczeniem będą chcieli podzielić się z nami podczas spotkań:

http://odbudowana.pl/autorzy-odbudowanej-w-polsce/

Opowiedzieli o swojej historii w książce „Odbudowana” i dlatego są znani bardziej jako autorzy tej książki. Przybywają na zaproszenie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Spotkania odbędą się tylko w trzech miastach w Polsce: Krakowie, Warszawie i Toruniu. Zapraszamy.(JN)
16:45, adam555
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 maja 2015
Internet w rodzinie
Bydgoszcz:międzynarodowa konferencja o etyce w mediach.

Internet w Rodzinie, zagrożenie czy szansa na rozwój” - to główny temat VII międzynarodowej konferencji o etyce w mediach, która odbędzie się 6 maja w Operze Nova w Bydgoszczy. Wśród prelegentów, którzy zaprezentują swoje wykłady, znajdą się m.in.: sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ks. prałat Giuseppe Scotti, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Przemysław Drąg i o. Lech Rynkiewicz SJ z Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie.

Oddziaływanie mediów obecnie nie pozostaje bez wpływu na wiele sfer życia współczesnego człowieka, w tym także na życie rodzinne. - Przy czym wpływ ten bywa określany zazwyczaj jako ambiwalentny - raz dobry, raz zły. „Środki przekazu” - jak czytamy w Instrukcji Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu „Aetatis nova” - „potrafią zarówno umacniać jak i niszczyć tradycyjne wartości w sferze religii, kultury i rodziny” . Odizolowanie się czy ucieczka od presji mediów, w tym Internetu, wydają się być trudne, a nawet niemożliwe - powiedział ks. dr Mariusz Kuciński.

Według pomysłodawcy cyklu konferencji, oddziaływanie Internetu na życie rodzinne może przybierać kształt: wychowawczo pozytywny (np. realizacja potrzeb edukacyjnych poprzez kształcenie i samokształcenie wszystkich członków rodziny) albo wychowawczo negatywny (np. konflikty w rodzinie, uzależnienia, wycofanie się z życia rodzinnego aż do społecznej izolacji). - Możliwość dostępu do Internetu, jak wskazują badania sondażowe podane przez „Independent” (listopad 2014), jest na przykład dla Brytyjczyków ważniejsza niż spędzanie czasu z rodziną. Powstaje zatem pytanie: czy Internet nazwany przez papieża Franciszka „darem Bożym”, mogącym zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między ludźmi, może dobrze służyć celom edukacyjnym, wspierać kulturę dialogu, nie burząc przy tym życia rodzinnego? - dodał.

> mj / Bydgoszcz
22:49, adam555
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 kwietnia 2015
Jubileusz Miłosierdzia w internecie
Stolica Apostolska uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą rozpoczynającemu się 8 grudnia b.r. Jubileuszowi Miłosierdzia. Jest ona redagowana po włosku, angielsku, hiszpańsku, francusku, portugalsku i polsku.

Pod adresem www.iubilaeummisericordiae.va znajdziemy najważniejsze dokumenty, w tym tekst papieskiej bulli ogłaszającej Rok Święty, papieskie homilie, tweety czy ogłoszenia. Można także za pośrednictwem tej strony zgłaszać na adres Papieskiej Rady ds. Popierania Nowej Ewangelizacji swoje wnioski.

st (KAI) / Watykan
22:30, adam555
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 kwietnia 2015
Ewangelizatorzy na ulicach Rzymu
Na ulicach i placach Rzymu, trzeci rok z rzędu, trwa misja ewangelizacyjna prowadzona przez wspólnoty neokatechumenalne. Ich członkowie głoszą Ewangelię także w pociągach, włoskie linie kolejowe udostępniły bowiem ewangelizatorom tysiąc bezpłatnych biletów na różnych trasach. Inicjator Drogi Neokatechumenalnej podkreśla, że obecna misja, której kulminacją będzie Niedziela Zesłania Ducha Świętego stanowi bezpośrednie przygotowanie do „Wielkiej misji Roku Miłosierdzia”.

„Głośmy mocą świadectwa wspólnotowego. Są grupy, które ewangelizują tańcem, inni głoszą Ewangelię, a młodzi dzielą się swym doświadczeniem wiary. Spotkanym na ulicy ludziom mówią o tym, czego dokonał w ich życiu Jezus, jak je zmienił i jak nadał mu sens. W ten sposób świadczą o realnej mocy Boga, o tym, że On naprawdę działa i przemienia - mówi Kiko Argüello. -Ważne jest dawanie świadectwa o ogromnej miłości Boga do każdego z nas. Współcześni ludzie bardzo tego potrzebują. W gronie naszych ewangelizatorów dominuje młodzież. To też jest ważne. Nasze wspólnoty głosiły już Jezusa na ponad 10 tys. placów na całym świecie. Dzieląc się świadectwem sami doświadczamy tego, że w obliczu naszej własnej nędzy Jezus pomaga nam każdego dnia powstawać i do Niego wracać. Wszystko zaczyna się jednak od osobistego spotkania z Jezusem, które sprawia, że nic już nie jest takie jak wcześniej. Nikt z nas tak naprawdę nie jest gotowy do tego, by iść do obcych ludzi i dzielić się swym świadectwem. Wiem jednak, że Bóg nas używa i mówi przez nas”.

bz/ rv
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31